fbpx

Regionalna pożyczka pomocowa – dla kogo?

Spis treści

Pożyczka pomocowa została stworzona w celu wsparcia przedsiębiorstw, któe ucierpiały w wyniku pandemii Covid-19,

Pożyczka pomocowa – podstawowe informacje

Pożyczka pomocowa jest jedną z pożyczek finansowanych ze środków unijnych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Pozostałe pożyczki unijne to – pożyczka obrotowa i pożyczka inwestycyjna. Pożyczka pomocowa została stworzona by pomagać przedsiębiorstwom poszkodowanym w wyniku pandemii, a regionalna pożyczka pomocowa to faktyczny produkt dostępny w regionach kraju.

Pożyczki unijne dla przedsiębiorstw na finansowanie działalności firmy

Z założenia pożyczki unijne są produktem skierowanym do przedsiębiorstw. Prowadzenie działalności gospodarczej generuje koszty, które mają różny charakter i łączą się każdym aspektem funkcjonowania przedsiębiorstwa. Bieżące potrzeby muszą być zaspokajane w sposób, który nie wpłynie negatywnie na płynności finansową przedsiębiorstwa. Zewnętrzne formy finansowania mogą pomóc w regulowaniu zobowiązań, zwłaszcza gdy w kasie brakuje środków. Fundusze unijne są idealnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw borykających się z problemem płynności – zwłaszcza regionalna pożyczka płynnościowa, która została stworzona specjalnie dla przedsiębiorstw dotkniętych negatywnymi skutkami pandemii Covid-19. Finasowanie działalności ze środków unijnych jest dużo tańsze, a warunki jakie musza spełnić przedsiębiorstwa by otrzymać pożyczkę unijną dla przedsiębiorstw są dużo mniej restrykcyjne niż te w banku. 

Pożyczki unijne – rodzaje

Aktualnie w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, które stworzone zostały by dystrybuować środki unijne w poszczególnych regionach Polski, można skorzystać z trzech różnych pożyczek unijnych dla firm. Są to:

Regionalna pożyczka pomocowa – dla kogo?

Programy unijne dla firm zwykle kierowane są głównie do sektora MŚP, a ich celem jest zwiększanie konkurencyjności tego sektora. Pożyczka pomocowa to produkt skierowany do przedsiębiorstw poszkodowanych w wyniku pandemii Covid-19, w tym:

 • mikroprzedsiębiorstw
 • małych przedsiębiorstw
 • średnich przedsiębiorstw

O klasyfikacji przedsiębiorstw pod względem wielkości można przeczytać tutaj.

Covid-19 i pożyczka pomocowa

Pożyczka pomocowa została stworzona by pomagać przedsiębiorstwom,  których sytuacja finansowa uległa pogorszeniu w wyniku pandemii i lockdownu. Covid-19 i jego skutki są widoczne na całym świecie i we wszystkich go spodarkach, dlatego Unia Europejska przeznaczyła środki na pomoc poszkodowanym firmom.

Regionalna pożyczka pomocowa – w jakich regionach Polski jest dostępna

Pożyczki unijne mają charakter regionalny, dlatego są rozdysponowywane w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Administracyjny podział Polski na województwa jest jednoczesnym podziałem dla Programów Operacyjnych. Regionalna Pożyczka pomocowa dostępna jest we wszystkich regionach Polski.

 

Warunki regionalnej pożyczki pomocowej dla przedsiębiorstw

 • dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców,
 • do 15 mln złotych
 • okres spłaty to nawet 6 lat
 • oprocentowanie od 0,24/ proc. w skali roku.
Warunki pożyczki obrotowej mogą różnić się dla przedsiębiorców z poszczególnych regionów, dlatego skontaktuj się z Doradcami Innvesto.

Jakie warunki musi spełniać wnioskodawca by otrzymać pożyczkę?

 • wnioskodawca jest mikro, małym lub średnim przedsiębiorą (z wyłączeniem projektów na rozpoczęcie działalności,
 • wnioskodawca posiada siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności w województwie, gdzie składany jest wniosek,
 • przedsiębiorca/przedsiębiorstwo nie pozostaje pod zarządem komisarycznym, ani nie znajduje się w toku likwidacji,
 • nie posiada zaległości z tytułu należności publicznoprawnych – składki ZUS, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz zaległości podatkowych,
 • w przypadku przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną – nie został prawomocnie skazany za przestępstwo składania fałszywych zeznań, przekupstwa, przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi pieniężnemu i papierami wartościowymi, obrotowi gospodarczemu, systemowi bankowemu, przestępstwo skarbowe albo inne związane z wykonywaniem działalności gospodarczej lub popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowych,
 • w przypadku przedsiębiorcy niebędącego osobą fizyczną – żadna z osób będących członkami jego organów zarządzających bądź wspólnikami nie została prawomocnie skazana za przestępstwa, o których mowa w punkcie powyżej.

Cel regionalnej pożyczki pomocowej

Ze środków pożyczki finansowane mogą być wydatki związane z utrzymaniem bieżącej działalności firmy i zapewnieniem jej płynności finansowej.

Środki z pożyczki mogą zostać przeznaczone na wydatki bieżące, w tym np.:

 • koszty wynagrodzeń pracowników (w tym także składowe należne ZUS, US)
 • spłatę zobowiązań handlowych, pokrycie kosztów użytkowania infrastruktury itp.
 • zatowarowanie, półprodukty itp.
 • wydatki niezbędne do zapewnienia ciągłości działania Odbiorcy i nieopłacone na dzień 1 lutego 2020 r.
 • bieżące raty pożyczek, kredytów lub leasingu, pod warunkiem, że udzielona pożyczka, kredyt czy leasing, a także zabezpieczające je poręczenie lub gwarancje nie pochodzi ze środków EFSI, z innych funduszy, programów, środków i instrumentów Unii Europejskiej lub innych źródeł pomocy krajowej lub zagranicznej.

Gdzie złożyć wniosek o regionalną pożyczkę pomocową dla przedsiębiorstw?

Kompletny wniosek o udzielenie pożyczki, wraz z wymaganymi załącznikami, należy złożyć we właściwej Instytucji Finansującej. Instytucje Finansujące działają regionalnie, na terenie danego województwa. Instytucje Finansujące są wybierane na drodze przetargów przez BGK i zajmują się dystrybucją środków z Funduszy Europejskich.

Jak złożyć wniosek o regionalną pożyczkę pomocową dla przedsiębiorstw?

Aby skorzystać z pożyczki unijnej dla przedsiębiorstw należy złożyć kompletny wniosek, dołączając do niego wymagane dokumenty finansowe oraz zaświadczenia.
Wniosek można wypełnić oraz złożyć osobiście w odpowiedniej Instytucji Finansującej lub zlecić sporządzenie wniosku oraz jego złożenie podmiotowi specjalizującemu się w pozyskiwaniu pożyczek unijnych.

Zachęcamy do kontaktu z nami, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy wspierać Twój biznes. Skontaktuj się z nami poprzez nasz formularz kontaktowy, aby rozpocząć rozmowę, która może zmienić przyszłość Twojej firmy. A jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami i poradami, śledź nasze kanały w mediach społecznościowych. Razem możemy osiągnąć więcej!

Znaleźliśmy dla Ciebie
inne artykuły

Pożyczki unijne, dotacje unijne, pożyczka dla firm, kredyty unijne dla firm, dofinansowania unijne.
Pożyczki unijne, dotacje unijne, pożyczka dla firm, kredyty unijne dla firm, dofinansowania unijne.
Jesteśmy
doświadczeni
w skutecznym
pozyskiwaniu
pożyczek
unijnych

Grupa Innvesto to zespół wykwalifikowanych ekspertów, których celem jest wsparcie firm przy pozyskaniu finansowania zewnętrznego na ich cele rozwojowe. Zajmujemy się przygotowywaniem dla naszych Klientów kompletnej dokumentacji pożyczki unijnej, a także doradztwem w tym obszarze, aby realizacja planów biznesowych stała się możliwa. Wspólnie pracujemy na Twój sukces i rozwój Twojej firmy.

Skontaktuj się z nami, aby wziąć finansowanie na swój biznes

Jeśli nasza oferta wpisuje się w Twoje potrzeby biznesowe i uważasz, że możemy Ci pomóc, zgłoś się do nas. Wyślij nam swoje zgłoszenie, w którym opiszesz Twoją sytuację i obszar w którym możemy udzielić Ci wsparcia.


Dane osobowe podane przez Ciebie w formularzu przetwarzamy zgodnie z Polityką Prywatności Innvesto. Polityka prywatności dostępna jest na stronie Polityki Prywatności.

Podanie danych jest dobrowolne, ale w razie ich nie podania, nie będziemy w stanie odpowiedzieć na Państwa wiadomość.