fbpx

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania naszych Klientów

Pytania ogólne

Masz do nas pytania? Skontaktuj się z nami.
+48 884 88 66 88
kontakt@innvesto.com
Czym jest pożyczka unijna?

Pożyczki unijne to tak zwane instrumenty finansowe, które są w pełni zwrotne wraz z ewentualnymi odsetkami. Dlaczego z ewentualnymi odsetkami ? Ponieważ znaczna część pożyczek unijnych w Polsce ma zerowe oprocentowanie i zerową prowizję. Trzeba tutaj zaznaczyć, że nawet te oprocentowane są najtańszymi pożyczkami na rynku. Krótko mówiąc są to środki unijne w postaci pożyczek dla firm na określone cele. Ciekawostką i zarazem plusem tych projektów jest fakt, że środki ze spłaty pożyczek powracają na rynek gdzie wspierani są kolejni przedsiębiorcy.

Czy mogę wziąć pożyczkę bez działalności?

Większość pożyczek unijnych skierowana jest do sektora MŚP (Mikro, małych i średnich przedsiębiorstw). Oznacza to więc, że najczęściej pożyczki są skierowane do osób lub instytucji już prowadzących działalność gospodarczą. Jednakże istnieją od tej reguły wyjątki takie jak np. pożyczki unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej, w których to można dopiero zaplanować otwarcie swojej własnej firmy. W takich sytuacjach nie trzeba mieć jeszcze otwartej działalności.

 

Nie udziela się natomiast pożyczek Unijnych osobom fizycznym na potrzeby stricte konsumenckie.

Kiedy najlepiej złożyć wniosek?

Jeżeli po rozmowie i analizach nasi eksperci znajdą odpowiedni produkt, który wpasowywałby się w Państwa potrzeby i aktualną sytuację to taki wniosek należałoby złożyć jak najszybciej. Odwlekanie w czasie składania dokumentacji może spowodować, że zabraknie środków na wypłaty pożyczek w danym projekcie.

 

Jeżeli zabraknie środków to wniosek może trafić na listę rezerwową lub zostać odrzucony.

Pożyczka unijna a kredyt bankowy?

Podstawową różnicą jest oprocentowanie, ponieważ w pożyczkach unijnych zawsze oprocentowanie jest stałe przez cały okres kredytowania a w banku zmienne. Plusem stałego oprocentowania jest fakt, że niezależnie od stóp procentowych zawsze będziemy mieli takie same oprocentowanie, które jest odporne na zmiany rynkowe. Obecnie jest bardzo dobry czas na zaciąganie pożyczek unijnych, ponieważ mamy bardzo niskie stopy procentowe dzięki czemu najniższe oprocentowanie oprócz ofert na zero procent możemy uzyskać już od 0,15% w skali roku.

Na pewno bardzo korzystną różnicą jest wypłata środków, która w przypadku pożyczek unijnych trafia w zdecydowanej większości przypadków bezpośrednio na konto wnioskodawcy i w całości. W przypadku bankowych kredytów inwestycyjnych w większości przypadków wypłata środków odbywa się w transzach na konta wykonawców, dostawców czy kontrahentów Wnioskodawcy.

Pożyczki unijne

Masz do nas pytania? Skontaktuj się z nami.
+48 884 88 66 88
kontakt@innvesto.com
Jakie są rodzaje pożyczek unijnych?

Obecnie mamy dostępne różne typy pożyczek unijnych, którymi możemy realizować szeroki zakres potrzeb przedsiębiorców. Funkcjonujące od początku projektu pożyczki inwestycyjne możemy przeznaczyć między innymi na cele rozwojowe takie jak budowa, remont, modernizacja, zakup środków trwałych np. maszyn czy urządzeń, zakup środków transportu w tym też samochodów osobowych, zakup oprogramowania, zakup wyposażenia czy zakup nieruchomości komercyjnych. Drugim rodzajem są pożyczki obrotowe, które funkcjonują na rynku stosunkowo nie długo. Charakteryzują się one przeznaczeniem na zakup towarów handlowych czy materiałów do produkcji. Istnieją również tak zwane pożyczki hybrydowe, które są połączeniem pożyczek inwestycyjnych i obrotowych. Można nimi sfinansować wszystkie cele zawarte w obu produktach. Od 2020 roku pojawił się trzeci typ pożyczek unijnych czyli pożyczki płynnościowe dla przedsiębiorców poszkodowanych kryzysem wywołanym pandemią. Są to pożyczki, które można przeznaczyć na bieżące koszty działalności, spłaty rat kredytów i leasingów, zaległości w bieżących opłatach czy na zobowiązania publiczno-prawne. Dzięki takiemu zróżnicowaniu produktowemu jesteśmy w stanie sfinansować zdecydowaną większość potrzeb przedsiębiorców najtańszą pożyczką na rynku.

Czy mogę wziąć 2 pożyczki unijne na raz?

Zazwyczaj nie ma przeciwwskazań do tego, aby skorzystać z kilku różnych produktów na raz. Jednakże jest to zawsze kwestia indywidualna. Kluczowymi elementami, które będą decydowały o takiej możliwości są zdolność wnioskodawcy do spłaty dwóch lub kilku pożyczek, cele o jakie wnioskuje przedsiębiorca aby nie nakładały się środki unijne oraz adekwatna wartość zabezpieczeń w stosunku do kwoty pożyczek.

 

Jeżeli będą państwo zainteresowani skorzystaniem z 2 pożyczek na raz, nasi analitycy dokładnie zbadają państwa sytuację i dadzą informację zwrotną czy mogą państwo się o nie ubiegać.

Czy pożyczkę unijną należy zwrócić w całości?

Pożyczkę unijną należy zwrócić w całości wraz z należnymi odsetkami. Na finalny poziom oprocentowania pożyczki wpływa wiele czynników takich jak m.in warunki danego projektu, kondycja finansowa firmy czy wartość przedstawionego zabezpieczenia.

 

Naszą rolą jest znaleźć dla Państwa jak najbardziej korzystnie oprocentowane możliwości finansowania, co przekłada się później finalnie na znacznie niższą ratę pożyczki. Nasi eksperci zawsze służą pomocą w znalezieniu najbardziej adekwatnego rozwiązania dostosowanego do Państwa potrzeb.

Jakie są koszty pożyczki unijnej?

Koszty pożyczki unijnej możemy podzielić na dwie grupy, koszty samej pożyczki, które ponosimy wraz ze spłatą i koszty około pożyczkowe, które występują poza jednym wyjątkiem na początku pozyskania finansowania.
Koszty bezpośrednie pożyczki unijnej to prowizja (max 1% kwoty pożyczki) oraz oprocentowanie (max 2,5%). Koszty około pożyczkowe to między innymi ubezpieczenia, usługa doradcza, koszty zdobycia zaświadczeń i wycen.

Biznes plany kredytowe

Masz do nas pytania? Skontaktuj się z nami.
+48 884 88 66 88
kontakt@innvesto.com
Czym jest plan biznesowy?

Plan biznesowy to dokument tworzony na potrzeby wewnętrzne oraz zewnętrzne przedsiębiorstwa. Zawiera informacje o szansach i zagrożeniach, analizę finansową oraz planowane wyniki finansowe. To także ogólny opis przedsiębiorstwa, przedstawiający jego misję, wizję, mocne i słabe strony oraz otoczenie biznesowe. Jego głównym celem jest przedstawienie danych w sposób umożliwiający ocenę opłacalności przewidzianych przedsięwzięć gospodarczych.

Po co mi biznes plan?

Biznes plan to dokument, który ma za zadanie pomóc nie tylko w ocenie opłacalności przedsięwzięć, ale także wyznaczać kierunki rozwoju firmy. Jest idealną bazą wiedzy o przedsiębiorstwie dla pracowników i managerów oraz instytucji finansowych, które wymagają biznes planu przy składaniu wniosków np. o kredyt.

Kredyt, pożyczka, a biznes plan?

Zależnie od rodzaju pożyczki można sfinansować potrzeby bieżące (pożyczka płynnościowa), plany inwestycyjne (pożyczka inwestycyjna) oraz zakup towarów lub produktów (pożyczka obrotowa).

Jakie plany biznesowe mogę sfinansować pożyczką unijną?

Jeżeli po rozmowie i analizach nasi eksperci znajdą odpowiedni produkt, który wpasowywałby się w Państwa potrzeby i aktualną sytuację to taki wniosek należałoby złożyć jak najszybciej. Odwlekanie w czasie składania dokumentacji może spowodować, że zabraknie środków na wypłaty pożyczek w danym projekcie.

 

Jeżeli zabraknie środków to wniosek może trafić na listę rezerwową lub zostać odrzucony.

Skontaktuj się z nami, aby wziąć finansowanie na swój biznes

Jeśli nasza oferta wpisuje się w Twoje potrzeby biznesowe i uważasz, że możemy Ci pomóc, zgłoś się do nas. Wyślij nam swoje zgłoszenie, w którym opiszesz Twoją sytuację i obszar w którym możemy udzielić Ci wsparcia.


Dane osobowe podane przez Ciebie w formularzu przetwarzamy zgodnie z Polityką Prywatności Innvesto. Polityka prywatności dostępna jest na stronie Polityki Prywatności.

Podanie danych jest dobrowolne, ale w razie ich nie podania, nie będziemy w stanie odpowiedzieć na Państwa wiadomość.