fbpx

Pożyczka obrotowa dla firm – wprowadzenie

Spis treści

Pożyczka obrotowa dla firm – podstawowe informacje

Pożyczka obrotowa jest jedną z pożyczek finansowanych z Regionalnych Programów Operacyjnych, czyli ze środków unijnych. Pozostałe to –  pożyczka pomocowa (płynnościowa) i pożyczka inwestycyjna. Jej główną zaletą jest możliwość finansowania bieżących zobowiązań wobec dostawców, więc przeznaczenia jej na zakup towarów. Nie jest to jednak pożyczka dla wszystkich – jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać pożyczkę obrotową?

Pożyczka obrotowa – dla kogo?

Programy unijne zwykle kierowane są do sektora MŚP, a ich celem jest zwiększanie konkurencyjności tego sektora, dlatego pożyczka obrotowa to produkt kierowany do mikro i małych przedsiębiorstw. Pożyczkę może utrzymać każda wnioskująca firma niezależnie od sektora w jakim działa.

Covid-19, a pożyczka obrotowa

Z pożyczki obrotowej mogą skorzystać firmy poszkodowane skutkami pandemii. Nie ma określonych dokładnych wytycznych co do wpływu jej skutków dla płynności finansowej przedsiębiorstwa, więc warto wnioskować o pożyczę nawet jeśli nieznacznie wpływają na kondycję finansową. 

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać pożyczkę obrotową?

Pierwszym kryterium jakie należy spełnić to wielkość przedsiębiorstwa – jedynie mikro i małe przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o pożyczkę. Drugi warunek dotyczy formy zabezpieczenia, ponieważ zabezpieczenie jest wymagane przez Instytucje Finansujące. Przedsiębiorstwo musi posiadać siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności w województwie, gdzie składany jest wniosek ze względu na regionalny charakter pożyczek unijnych. Firm nie pozostaje pod zarządem komisarycznym ani nie znajduje się w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania restrukturyzacyjnego. O szczegółową listę pozostałych warunków zapraszamy do naszych doradców  Innvesto.

Pożyczka obrotowa – na co można przeznaczyć?

Z założenia pożyczki unijne zwykle muszą być przeznaczane na konkretny cel, więc przed złożeniem wniosku należy dokładnie określić cel lub cele pożyczki.

Pożyczka obrotowa może być przeznaczona na:

  • zakup towarów handlowych
  • zakup produktów
  • zakup półproduktów

Ile można pożyczyć w ramach pożyczki obrotowej?

Minimalne oraz maksymalne kwoty są z góry określone w założeniach Regionalnych Programów Operacyjnych. W ramach pożyczki obrotowej można pożyczyć od 30 do 500 tysięcy, a okres spłaty może wynieść nawet 7 lat. Przed określeniem dokładnej kwoty pożyczki warto dowiedzieć się jaki jest górny limit kwoty pożyczki w odpowiednim dla siedziby firmy województwie. Kwota pożyczki być uzasadniona, co oznacza, że cel pożyczki musi być wyceniony i przedstawiony w złotówkach.

Ile można pożyczyć w ramach pożyczki obrotowej?

Zaletą pożyczek unijnych jest to, że zwykle są one nieoprocentowane lub bardzo nisko oprocentowane, co czyni je najtańszymi pożyczkami na rynku. W przypadku pożyczki obrotowej jest to oprocentowanie 0,24 proc. w skali roku.

Pożyczka obrotowa – gdzie złożyć wniosek?

Wniosek o udzielenie pożyczki należy złożyć we właściwej Instytucji Finansującej. Instytucje Finansujące działają regionalnie, na terenie danego województwa. Każda Instytucja Finansująca zajmuje się dystrybucją funduszy europejskich na warunkach określonych dla danego regionu Polski.

Pożyczka obrotowa – jak złożyć wniosek?

Aby otrzymać pożyczkę unijną należy złożyć kompletny wniosek, dołączając do niego wymagane dokumenty potwierdzające zabezpieczenie, ubezpieczenie oraz okresowe sprawozdania finansowe. Czasem wymagane są również inne dokumenty poświadczające brak zaległości w płatnościach do instytucji państwowych, np. Urzędu Skarbowego.
Wniosek można wypełnić oraz złożyć osobiście w odpowiedniej Instytucji Finansującej lub zlecić sporządzenie wniosku oraz jego złożenie podmiotowi specjalizującemu się w pozyskiwaniu pożyczek unijnych.

Znaleźliśmy dla Ciebie
inne artykuły

Pożyczki unijne, dotacje unijne, pożyczka dla firm, kredyty unijne dla firm, dofinansowania unijne.
Pożyczki unijne, dotacje unijne, pożyczka dla firm, kredyty unijne dla firm, dofinansowania unijne.
Jesteśmy
doświadczeni
w skutecznym
pozyskiwaniu
pożyczek
unijnych

Grupa Innvesto to zespół wykwalifikowanych ekspertów, których celem jest wsparcie firm przy pozyskaniu finansowania zewnętrznego na ich cele rozwojowe. Zajmujemy się przygotowywaniem dla naszych Klientów kompletnej dokumentacji pożyczki unijnej, a także doradztwem w tym obszarze, aby realizacja planów biznesowych stała się możliwa. Wspólnie pracujemy na Twój sukces i rozwój Twojej firmy.

Skontaktuj się z nami, aby wziąć finansowanie na swój biznes

Jeśli nasza oferta wpisuje się w Twoje potrzeby biznesowe i uważasz, że możemy Ci pomóc, zgłoś się do nas. Wyślij nam swoje zgłoszenie, w którym opiszesz Twoją sytuację i obszar w którym możemy udzielić Ci wsparcia.


Dane osobowe podane przez Ciebie w formularzu przetwarzamy zgodnie z Polityką Prywatności Innvesto. Polityka prywatności dostępna jest na stronie Polityki Prywatności.

Podanie danych jest dobrowolne, ale w razie ich nie podania, nie będziemy w stanie odpowiedzieć na Państwa wiadomość.