fbpx

Pożyczka pomocowa dla firm – wprowadzenie

Spis treści

Pożyczka pomocowa (płynnościowa) ze środków unijnych dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw dotkniętych negatywnymi skutkami COVID-19. Produkt powstał w czasie pandemii, z założenia ma wspierać przedsiębiorców w przetrwaniu tego trudnego okresu.

Właściciele mikro, małych i średnich firm mogą się już ubiegać o unijną pożyczkę płynnościową w maksymalnej wysokości 15 milionów złotych. Wnioski można składać w instytucjach finansujących, współpracujących z BGK. Przeznaczeniem pożyczki płynnościowej jest łagodzenie negatywnych skutków pandemii.

Czym jest pożyczka unijna dla firm?

Pożyczki unijne  to instrumenty finansowe oferowane firmom w ramach programów unijnych – Regionalnych Programów Operacyjnych. Mają na celu finansowanie bieżących potrzeb przedsiębiorstw, w tym również inwestycji. Wartością dodaną jest fakt, że pożyczki unijne mają niskie oprocentowanie, a ich uruchomienie nie wiąże się z naliczeniem prowizji. To czyni je najtańszymi pożyczkami dla firm w Polsce.

Pożyczki unijne – rodzaje

Aktualnie w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2021-2027 można skorzystać z trzech różnych pożyczek. Są to:

Pożyczka pomocowa – kto może ubiegać się o wsparcie?

Pożyczka pomocowa przeznaczona jest dla mikro, małych i średnich dla przedsiębiorców poszkodowanych kryzysem wywołanym pandemią. Są to pożyczki, które można przeznaczyć na bieżące koszty działalności, spłaty rat kredytów i leasingów, zaległości w bieżących opłatach czy na zobowiązania publiczno-prawne. Dzięki takiemu zróżnicowaniu produktowemu jesteśmy w stanie sfinansować zdecydowaną większość potrzeb przedsiębiorców najtańszą pożyczką na rynku.

Czy pożyczka pomocowa jest przeznaczona dla przedsiębiorstw dotkniętych pandemią?

Tak, pożyczka pomocowa jest jedną z pożyczek unijnych przeznaczoną dla przedsiębiorstw poszkodowanych w wyniku pandemii. Ma za zadanie łagodzić negatywne skutki pandemii i pomagać przedsiębiorstwom w utrzymaniu płynności.

Pożyczka Pomocowa – na jaki cel można przeznaczyć pieniądze?

Ze środków pożyczki finansowane mogą być wydatki związane z utrzymaniem bieżącej działalności firmy i zapewnieniem jej płynności finansowej.

Środki z pożyczki mogą zostać przeznaczone na wydatki bieżące, w tym np.:

  • koszty wynagrodzeń pracowników (w tym także składowe należne ZUS, US)
  • spłatę zobowiązań handlowych, pokrycie kosztów użytkowania infrastruktury itp.
  • zatowarowanie, półprodukty itp.
  • wydatki niezbędne do zapewnienia ciągłości działania Odbiorcy i nieopłacone na dzień 1 lutego 2020 r.
  • bieżące raty pożyczek, kredytów lub leasingu, pod warunkiem, że udzielona pożyczka, kredyt czy leasing, a także zabezpieczające je poręczenie lub gwarancje nie pochodzi ze środków EFSI, z innych funduszy, programów, środków i instrumentów Unii Europejskiej lub innych źródeł pomocy krajowej lub zagranicznej. 

Pożyczka Pomocowa – ile można dostać?

Pożyczka Pomocowa (płynnościowa) to pożyczka unijna w maksymalnej kwocie 15 mln złotych. Okres spłaty pożyczki płynnościowej to nawet 6 lat.

Gdzie złożyć wniosek o pożyczkę pomocową?

Kompletny wniosek o udzielenie pożyczki, wraz z wymaganymi załącznikami, należy złożyć we właściwej Instytucji Finansującej. Instytucje Finansujące działają regionalnie, na terenie danego województwa. Instytucje Finansujące są wybierane na drodze przetargów przez BGK i zajmują się dystrybucją środków z Funduszy Europejskich.

Jak złożyć wniosek?

Aby otrzymać pożyczkę unijną należy złożyć kompletny wniosek, dołączając do niego wymagane dokumenty finansowe oraz zaświadczenia.
Wniosek można wypełnić oraz złożyć osobiście w odpowiedniej Instytucji Finansującej lub zlecić sporządzenie wniosku oraz jego złożenie podmiotowi specjalizującemu się w pozyskiwaniu pożyczek unijnych.

Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego

Znaleźliśmy dla Ciebie
inne artykuły

Pożyczki unijne, dotacje unijne, pożyczka dla firm, kredyty unijne dla firm, dofinansowania unijne.
Pożyczki unijne, dotacje unijne, pożyczka dla firm, kredyty unijne dla firm, dofinansowania unijne.
Jesteśmy
doświadczeni
w skutecznym
pozyskiwaniu
pożyczek
unijnych

Grupa Innvesto to zespół wykwalifikowanych ekspertów, których celem jest wsparcie firm przy pozyskaniu finansowania zewnętrznego na ich cele rozwojowe. Zajmujemy się przygotowywaniem dla naszych Klientów kompletnej dokumentacji pożyczki unijnej, a także doradztwem w tym obszarze, aby realizacja planów biznesowych stała się możliwa. Wspólnie pracujemy na Twój sukces i rozwój Twojej firmy.

Skontaktuj się z nami, aby wziąć finansowanie na swój biznes

Jeśli nasza oferta wpisuje się w Twoje potrzeby biznesowe i uważasz, że możemy Ci pomóc, zgłoś się do nas. Wyślij nam swoje zgłoszenie, w którym opiszesz Twoją sytuację i obszar w którym możemy udzielić Ci wsparcia.


Dane osobowe podane przez Ciebie w formularzu przetwarzamy zgodnie z Polityką Prywatności Innvesto. Polityka prywatności dostępna jest na stronie Polityki Prywatności.

Podanie danych jest dobrowolne, ale w razie ich nie podania, nie będziemy w stanie odpowiedzieć na Państwa wiadomość.