fbpx

Koszty pożyczek unijnych – dlaczego warto korzystać z pomocy funduszy unijnych?

Spis treści

Pożyczka unijna jest rodzajem zwrotnego instrumentu finansowego, kierowanego do firm oraz osób fizycznych, które chcą otworzyć działalność gospodarczą. Otrzymanie pożyczki unijnej wiąże się z kosztami. Jakimi?

Pożyczka unijna, a koszty

Dystrybucja funduszy unijnych bardzo często ma formę pożyczek. Pożyczka unijna to zwrotny instrument finansowy o zerowym lub bardzo niskim oprocentowaniu, co wiąże się z kosztami w postaci odsetek. W przypadku pożyczek unijnych zwykle mamy do czynienia z bardzo niskim oprocentowaniem, co sprawia, że są produktami tanimi.

Pożyczka unijna - kto może otrzymać?

Beneficjentami pożyczek unijnych mogą być:

  • przedsiębiorcy
  • placówki oświatowe
  • organizacje pozarządowe
  • kościoły i związki wyznaniowe
  • osoby bezrobotne
  • wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie
  • i inni

Kto udziela pożyczek unijnych?

Pożyczki unijne są produktami tworzonymi oraz oferowanymi przez Bak Gospodarstwa Krajowego. Jednak to nie nie BGK udziela pożyczek, Instytucje Finansujące wybierane na drodze przetargów.

Koszty pożyczek unijnych

Koszty pożyczki unijnej możemy podzielić na dwie grupy, koszty samej pożyczki, które ponosimy wraz ze spłatą i koszty około pożyczkowe, które występują poza jednym wyjątkiem na początku pozyskania finansowania.

Koszty bezpośrednie pożyczki unijnej to:

  • prowizja – pożyczki unijne, które pochodzą bezpośrednio z perspektyw finansowania unijnego np. na lata 2014-2020 posiadają prowizję 0% natomiast pojawiające się coraz częściej produkty pochodzące ze środków zwracanych przez przedsiębiorców z udzielonych już pożyczek unijnych czasem posiadają jednorazową prowizję za udzielenie pożyczki obecnie nie przekraczającej 3%. 
  • oprocentowanie – obecnie czyli od marca 01 marca 2021 stopa bazowa wynosi 0,15% i od takiej wartości są ustalane oprocentowania pożyczek unijnych gdzie przy firmach typu startup bez dedykowanych dla nich projektów dodaje się 4% co stanowi maksymalne oprocentowanie. Funkcjonują też projekty – jest ich nawet większość, w których możemy uzyskać oprocentowanie = 0%. W przypadku pożyczek płynnościowych zdecydowana większość z nich posiada zerowe oprocentowanie. Zdecydowana większość pożyczek unijnych posiada spłatę rat malejącą co dodatkowo wpływa na niższy, łączny koszt odsetkowy spłacanej pożyczki.

Koszty około pożyczkowe:

  • wycena nieruchomości – koszt występujący w przypadku konieczności dokonania wyceny nieruchomości, która stanowi zabezpieczenie pożyczki lub przedmiot zakupu
  • ubezpieczenie nieruchomości – zawarcie takiej polisy jest konieczne w przypadku gdy dana nieruchomość stanowi zabezpieczenie pożyczki. Można to porównać do zasad w kredycie hipotecznym gdzie bank musi mieć ubezpieczony finansowany lokal tak samo w pożyczce unijnej. Towarzystwo ubezpieczeniowe jest dowolne do wyboru w zakresie określonym przez instytucję finansującą.
  • ubezpieczenie na życie – podczas 10 lat pozyskiwania finansowania w postaci pożyczek unijnych zdarzyło mi się dwa razy, że instytucja wymagała ubezpieczenia na życie. W obu przypadkach wnioskodawcami były osoby bardzo młode, bez majątku i na początku swojej drogi biznesowej.
  • usługa doradcza – koszt ponoszony przez przedsiębiorcę, który zdecyduje się na współpracę z profesjonalną firmą, która przygotuje dokumentację wnioskującą i poprowadzi proces pozyskania finansowania z pożyczki unijnej
  • zaświadczenia/opinie o spłacie posiadanych zobowiązań kredytowych i leasingowych – niektóre instytucje finansujące wymagają przedstawienia opinii lub zaświadczeń z banków gdzie wnioskodawca posiada zobowiązania kredytowe lub leasingowe. Niektóre instytucje proszą jedynie o skany umów kredytowych, harmonogramów spłaty i potwierdzenia kilku ostatnich spłat więc ta opłata jest zależna od zasad danej instytucji
  • zaświadczenia o niezaleganiu w urzędzie skarbowym to obecnie koszt 21 zł, a zaświadczenie z ZUS jest darmowe
  • zastaw rejestrowy sądowy – w przypadku takiego zabezpieczenia konieczne jest złożenie w odpowiednim sądzie wniosku o wpis przedmiotu zabezpieczenia do rejestru zastawów sądowych. Wniosek o wpis do rejestru kosztuje 200 zł
  • notariusz – w zależności od czynności jaką należy wykonać będzie plasować się wysokość opłaty notarialnej. Najczęstszą czynnością jaką wykonuje się u notariusza jest ustanowienie zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości. Sporadycznie stosowane jest również zabezpieczenie w postaci rygoru dobrowolnego poddania się egzekucji, którego dokonuje się w formie notarialnej. Bywają też sytuacje, że u notariusza podpisywana jest umowa pożyczki. Koszty czynności notarialnych zależą od danego notariusza.

Dlaczego warto skorzystać z pożyczki unijnej?

Z pożyczek unijnych warto korzystać, ponieważ znaczna część pożyczek unijnych w Polsce ma zerowe oprocentowanie i zerową prowizję. Trzeba tutaj zaznaczyć, że nawet te oprocentowane są najtańszymi pożyczkami na rynku. Krótko mówiąc są to środki unijne w postaci pożyczek na określone cele. Ciekawostką i zarazem plusem tych projektów jest fakt, że środki ze spłaty pożyczek powracają na rynek gdzie wspierani są kolejni przedsiębiorcy.

Gdzie złożyć wniosek?

Kompletny wniosek o udzielenie pożyczki, wraz z wymaganymi załącznikami, należy złożyć we właściwej Instytucji Finansującej. Instytucje Finansujące działają regionalnie, na terenie danego województwa. Instytucje Finansujące są wybierane na drodze przetargów przez BGK i zajmują się dystrybucją środków z Funduszy Europejskich.

Zachęcamy do kontaktu z nami, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy wspierać Twój biznes. Skontaktuj się z nami poprzez nasz formularz kontaktowy, aby rozpocząć rozmowę, która może zmienić przyszłość Twojej firmy. A jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami i poradami, śledź nasze kanały w mediach społecznościowych. Razem możemy osiągnąć więcej!

Znaleźliśmy dla Ciebie
inne artykuły

Pożyczki unijne, dotacje unijne, pożyczka dla firm, kredyty unijne dla firm, dofinansowania unijne.
Pożyczki unijne, dotacje unijne, pożyczka dla firm, kredyty unijne dla firm, dofinansowania unijne.
Jesteśmy
doświadczeni
w skutecznym
pozyskiwaniu
pożyczek
unijnych

Grupa Innvesto to zespół wykwalifikowanych ekspertów, których celem jest wsparcie firm przy pozyskaniu finansowania zewnętrznego na ich cele rozwojowe. Zajmujemy się przygotowywaniem dla naszych Klientów kompletnej dokumentacji pożyczki unijnej, a także doradztwem w tym obszarze, aby realizacja planów biznesowych stała się możliwa. Wspólnie pracujemy na Twój sukces i rozwój Twojej firmy.

Skontaktuj się z nami, aby wziąć finansowanie na swój biznes

Jeśli nasza oferta wpisuje się w Twoje potrzeby biznesowe i uważasz, że możemy Ci pomóc, zgłoś się do nas. Wyślij nam swoje zgłoszenie, w którym opiszesz Twoją sytuację i obszar w którym możemy udzielić Ci wsparcia.


Dane osobowe podane przez Ciebie w formularzu przetwarzamy zgodnie z Polityką Prywatności Innvesto. Polityka prywatności dostępna jest na stronie Polityki Prywatności.

Podanie danych jest dobrowolne, ale w razie ich nie podania, nie będziemy w stanie odpowiedzieć na Państwa wiadomość.