fbpx

Jak pożyczki unijne wpływają na rozwój przedsiębiorstw?

Spis treści

Pożyczki unijne są niezwykle ważnym instrumentem finansowym, który umożliwia firmom różnej wielkości rozwój i ekspansję ich działalności. W obliczu rosnących wyzwań gospodarczych oraz ciągłej potrzeby innowacji, pozyskanie odpowiedniego finansowania staje się kluczowe dla sukcesu wielu przedsiębiorstw.

Pożyczki oferowane przez Unię Europejską są skierowane do firm, które poszukują nie tylko kapitału, ale także elastyczności i wsparcia w realizacji swoich długoterminowych celów biznesowych.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym są pożyczki unijne, jakie korzyści niosą ze sobą dla biznesu oraz jak skutecznie je pozyskać, aby maksymalizować potencjał swojej firmy.

Przedsiębiorstwo - informacje podstawowe

Definicje przedsiębiorstwa reguluje kodeks cywilny (Art 55(1)),  według niego „przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej”. Składniki niematerialne oraz materialne można wytworzyć we własnym zakresie lub nabyć. Do prowadzenia działalności niezbędne są środki finansowe, które mogą pochodzić od jego właścicieli lub ze źródeł zewnętrznych, jak np. ze środków unijnych. 

Pożyczka unijna - pieniądze dla firm z Unii Europejskiej

Głównym zadaniem pożyczek unijnych dla przedsiębiorstw jest wspieranie rozwoju gospodarczego krajów członkowskich Unii Europejskiej. W ramach Funduszy Europejskich przedsiębiorstwa mogą pozyskiwać pieniądze na finansowanie bieżącej działalności jak i inwestycji. Dystrybucja środków finansowych odbywa się przy pomocy Banku Gospodarstwa Krajowego i najczęściej ma postać Regionalnych Programów Operacyjnych, w ramach których udziela się pożyczek unijnych.

Jak zdobyć pożyczki unijne?

Proces aplikowania o pożyczki unijne, choć może wydawać się złożony, jest do przejścia kiedy zna się odpowiednie kroki lub korzysta ze wsparcia profesjonalisty. 

Z doświadczenia wiemy, że największym problemem jest kompletowanie dokumentacji, dlatego warto sporządzić sobie plan przygotowania wniosku i rozpocząć jego realizację odpowiednio wcześniej, tak by zdążyć ze złożeniem wniosku w terminie naboru.

Obecnie w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych udzielane są:

 • unijne pożyczki inwestycyjne,
 • unijne pożyczki obrotowe,
 • unijne pożyczki na rozpoczęcie działalności)dla osób fizycznych),
 • unijne pożyczki ekologiczne,
 • unijne pożyczki na zakup nieruchomości,
 • unijne pożyczki turystyczne,
 • unijne pożyczki handlowe.

Na co można przeznaczyć pożyczki unijne dla przedsiębiorstw?

Cele wydatkowania przez przedsiębiorstwa pożyczki unijnej muszą być dokładnie określone we wniosku o pożyczkę unijną. Ważne aby wpisywały się w idee tego instrumentu finansowego, czyli budowanie konkurencyjnego sektora MŚP na terytorium poszczególnych województw.

Pożyczki unijne mogą finansować:

 • inwestycje zarówno w środki trwałe, jak i wartości niematerialne i prawne,
 • kapitał obrotowy pod warunkiem, że będzie on powiązany z działalnością inwestycyjną lub dalszą ekspansją przedsiębiorstwa, na które zostało przyznane finansowanie,
 • przedsięwzięcia badawczo rozwojowe
 • wynagrodzenia pracowników (w tym także składowe należne ZUS, US),
 • zobowiązania publiczno-prawne Ostatecznego Odbiorcy,
 • spłatę zobowiązań handlowych, pokrycie kosztów użytkowania infrastruktury itp.,
 • zatowarowanie, zakup półproduktów itp.,
 • wydatki niezbędne do zapewnienia ciągłości działania Odbiorcy nieopłacone na dzień 1 lutego 2020 r.
 • zakup, modernizację i remont nieruchomości,
 • wydatki na badania rozwojowe,
 • koszty inwestych w OZE i inne projekty proekologiczne.

Inne wydatki i cele związane z działaniem firm.

Rozwój przedsiębiorstwa dzięki pożyczkom unijnym

Działalność przedsiębiorstwa generuje nie tylko przychody, ale i koszty. Często, aby generować jeszcze większe przychody niezbędne są inwestycje w materiały, towary, środki trwałe lub modernizację hal produkcyjnych i używanych technologii. Finansowanie inwestycji nie musi oznaczać przeznaczania części funduszy przeznaczonych na bieżącą działalność na inwestycje ani poszukiwania środków trwałych u leasingodawców. Korzystanie z zewnętrznych form finansowania, np. pożyczki unijnej pozwala zachować płynność finansową i realizować nawet bardzo drogie inwestycje. Inwestycje przyczyniają się do zwiększenia zysków, a pożyczka unijna jest możliwie najtańszą formą pomocy, więc wpływ kosztów takiej pożyczki w niewielkim stopniu wpływa zmniejszanie tych zysków.

ZALETY

 • niskie oprocentowanie
 • maksymalna kwota pożyczki 5 mln zł
 • na dowolny cel wspierający rozwój sektora MŚP
 • wspierana inwestycje oraz bieżącą działalność przedsiębiorstwa

WADY

 • tylko dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw
 • konieczność posiadania zabezpieczenia 
 • dość skomplikowany wniosek o pożyczkę

Dlaczego warto skorzystać z pożyczki unijnej?

Z pożyczek unijnych warto korzystać, ponieważ znaczna część pożyczek unijnych w Polsce ma zerowe oprocentowanie i zerową prowizję. Trzeba tutaj zaznaczyć, że nawet te oprocentowane są najtańszymi pożyczkami na rynku. Krótko mówiąc są to środki unijne w postaci pożyczek na określone cele. Ciekawostką i zarazem plusem tych projektów jest fakt, że środki ze spłaty pożyczek powracają na rynek gdzie wspierani są kolejni przedsiębiorcy.

Fundusze Europejskie – co to takiego?

Fundusze Europejskiej, czy inaczej nazywane Fundusze Unijne to środki finansowe przeznaczane na wspieranie krajów członkowskich Unii Europejskiej. Środki te dzielone są na konkretne Fundusze, które mają z góry założony cel przeznaczenia, który jest jednocześnie określeniem zakresu wsparcia gospodarek członków wspólnoty. 

Fundusze Europejskie dla przedsiębiorstw w praktyce

Głównym celem Funduszy Europejskich jest wspieranie gospodarki, co oznacza, że w praktyce większość środków finansowych trafia do przedsiębiorstw.  Są to środki z przeznaczeniem na tworzenie nowych miejsc pracy, regulowanie bieżących zobowiązań lub finansowanie inwestycji. Najbardziej znanym instrumentem oferowanym ze środków unijnych są pożyczki unijne dla firm.

Jak złożyć wniosek o pożyczkę unijną?

Kompletny wniosek o udzielenie pożyczki, wraz z wymaganymi załącznikami, należy złożyć we właściwej Instytucji Finansującej. Instytucje Finansujące działają regionalnie, na terenie danego województwa. 
 

Wniosek można wypełnić oraz złożyć osobiście w odpowiedniej Instytucji Finansującej lub zlecić sporządzenie wniosku oraz jego złożenie podmiotowi specjalizującemu się w pozyskiwaniu pożyczek unijnych.

Chcesz sprawdzić czy pożyczka unijna jest dla Ciebie?

Zostaw wiadomość tutaj Skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem +48 884 88 66 88 lub mailowo : kontakt@innvesto.com

Zachęcamy do kontaktu z nami, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy wspierać Twój biznes. Skontaktuj się z nami poprzez nasz formularz kontaktowy, aby rozpocząć rozmowę, która może zmienić przyszłość Twojej firmy. A jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami i poradami, śledź nasze kanały w mediach społecznościowych. Razem możemy osiągnąć więcej!

Znaleźliśmy dla Ciebie
inne artykuły

Pożyczki unijne, dotacje unijne, pożyczka dla firm, kredyty unijne dla firm, dofinansowania unijne.
Pożyczki unijne, dotacje unijne, pożyczka dla firm, kredyty unijne dla firm, dofinansowania unijne.
Jesteśmy
doświadczeni
w skutecznym
pozyskiwaniu
pożyczek
unijnych

Grupa Innvesto to zespół wykwalifikowanych ekspertów, których celem jest wsparcie firm przy pozyskaniu finansowania zewnętrznego na ich cele rozwojowe. Zajmujemy się przygotowywaniem dla naszych Klientów kompletnej dokumentacji pożyczki unijnej, a także doradztwem w tym obszarze, aby realizacja planów biznesowych stała się możliwa. Wspólnie pracujemy na Twój sukces i rozwój Twojej firmy.

Skontaktuj się z nami, aby wziąć finansowanie na swój biznes

Jeśli nasza oferta wpisuje się w Twoje potrzeby biznesowe i uważasz, że możemy Ci pomóc, zgłoś się do nas. Wyślij nam swoje zgłoszenie, w którym opiszesz Twoją sytuację i obszar w którym możemy udzielić Ci wsparcia.


Dane osobowe podane przez Ciebie w formularzu przetwarzamy zgodnie z Polityką Prywatności Innvesto. Polityka prywatności dostępna jest na stronie Polityki Prywatności.

Podanie danych jest dobrowolne, ale w razie ich nie podania, nie będziemy w stanie odpowiedzieć na Państwa wiadomość.