fbpx

Weksel in blanco – co to takiego?
innvesto pożyczki unijne

Spis treści

Weksel in blanco jest jednym z popularnych narzędzi zabezpieczających zobowiązania finansowe, także pożyczki unijne. Chociaż może wydawać się skomplikowanym narzędziem, to w rzeczywistości jest to dokument o stosunkowo prostej strukturze, który niesie ze sobą istotne konsekwencje prawne.

Czym jest weksel in blanco?

Weksel in blanco to rodzaj weksla, który w momencie jego wystawienia jest niekompletny – nie zawiera wszystkich wymaganych prawem danych, takich jak kwota do zapłaty, data płatności czy odbiorca płatności. Brakujące elementy mogą być uzupełnione w późniejszym terminie przez wierzyciela na podstawie umowy wekslowej (porozumienia wekslowego) zawartej między stronami.

Zastosowanie weksla in blanco

Weksel in blanco jest powszechnie stosowany jako forma zabezpieczenia różnego rodzaju zobowiązań finansowych. Instytucje Finansujące stosują go jako podstawowe zabezpieczenie pożyczki unijnej. 

Zalety i ryzyka związane z wekslem in blanco

Zalety:

  • zabezpieczenie wierzytelności – dla wierzyciela weksel in blanco jest skutecznym narzędziem zabezpieczającym jego interesy finansowe.
  • prosta forma dochodzenia roszczeń – wierzyciel może dochodzić należności na podstawie wypełnionego weksla, co często jest prostsze niż inne formy dochodzenia roszczeń.

Ryzyka:

  • ryzyko nadużyć – istnieje ryzyko, że wierzyciel wypełni weksel w sposób niezgodny z umową wekslową. Dlatego tak ważne jest staranne spisanie warunków umowy wekslowej.
  • zobowiązanie wystawcy – dla wystawcy weksel in blanco może stanowić ryzyko, jeśli nie będzie w stanie spłacić zobowiązania w terminie, co może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i prawnych.

Na co zwrócić uwagę przy wystawianiu weksla in blanco?

  1. Dokładna umowa wekslowa – umowa powinna precyzyjnie określać warunki, na jakich weksel może być wypełniony, w tym maksymalną kwotę i termin płatności
  2. Zaufany partner – weksel in blanco powinien być wystawiany tylko w relacjach biznesowych opartych na zaufaniu i pewności, że druga strona będzie działać zgodnie z umowa.
  3. Monitorowanie – wystawca powinien regularnie monitorować sytuację, aby uniknąć nieuzasadnionego wypełnienia weksla.

Podsumowanie

Weksel in blanco jest elastycznym i skutecznym narzędziem zabezpieczającym, które może być stosowane w różnych sytuacjach finansowych. Jest powszechnie stosowanym zabezpieczeniem pożyczek unijnych. Jego uniwersalność polega na tym, że podpisany przez pożyczkobiorcę weksel nie zawiera wszystkich szczegółów w momencie wystawienia, co pozwala instytucji finansującej na uzupełnienie brakujących danych, takich jak kwota zadłużenia, w przypadku niewywiązania się z umowy pożyczki. Dzięki temu, weksel in blanco stanowi solidne zabezpieczenie interesów pożyczkodawcy, a jednocześnie jest stosunkowo prostym narzędziem dla pożyczkobiorcy.

Znaleźliśmy dla Ciebie
inne artykuły

Pożyczki unijne, dotacje unijne, pożyczka dla firm, kredyty unijne dla firm, dofinansowania unijne.
Pożyczki unijne, dotacje unijne, pożyczka dla firm, kredyty unijne dla firm, dofinansowania unijne.
Jesteśmy
doświadczeni
w skutecznym
pozyskiwaniu
pożyczek
unijnych

Grupa Innvesto to zespół wykwalifikowanych ekspertów, których celem jest wsparcie firm przy pozyskaniu finansowania zewnętrznego na ich cele rozwojowe. Zajmujemy się przygotowywaniem dla naszych Klientów kompletnej dokumentacji pożyczki unijnej, a także doradztwem w tym obszarze, aby realizacja planów biznesowych stała się możliwa. Wspólnie pracujemy na Twój sukces i rozwój Twojej firmy.

Skontaktuj się z nami, aby wziąć finansowanie na swój biznes

Jeśli nasza oferta wpisuje się w Twoje potrzeby biznesowe i uważasz, że możemy Ci pomóc, zgłoś się do nas. Wyślij nam swoje zgłoszenie, w którym opiszesz Twoją sytuację i obszar w którym możemy udzielić Ci wsparcia.


Dane osobowe podane przez Ciebie w formularzu przetwarzamy zgodnie z Polityką Prywatności Innvesto. Polityka prywatności dostępna jest na stronie Polityki Prywatności.

Podanie danych jest dobrowolne, ale w razie ich nie podania, nie będziemy w stanie odpowiedzieć na Państwa wiadomość.